O să vă las aici această postare:
Bai fratilor, nu mai avem demnitate? Chiar am ajuns sa ne batem singuri joc de noi? Nu ne mai respectam munca? Am ajuns sa muncim ca sclavii pe bani de nimic? Chiar asa usor e sa fii sofer in traficul asta mizer incat sa ne lasam calcati in picioare? Clientii ne rad in nas pe 12 lei si noi nu facem nimic? Propun ca de la 1 aprilie nimeni sa nu mai intre pe uber, intram toti pe bolt, avem avantajul ca sunt doua firme concurente pe piata, in felul asta putem sa iesim la treaba sa ne sustinem cheltuielile, clienti vor fi, la fel ca si noi si ei au instalate ambele aplicatii, cand vor vedea ca nu gasesc masini la uber vor comanda pe bolt. Daca noi nu ne unim si nu facem nimic nimanui nu o sa i pese de noi, am ajuns sa ne jignim sa ne luam la misto intre noi cand toti incercam sa mancam o paine, CHIAR NU EXISTA UNITATE INTRE NOI??? Asta e propunerea mea alta mai buna nu vad, haideti sa ne mobilizam un pic si sa incercam un protest, la fel vom proceda si cu bolt, daca da roade si cei de la uber ne vor arata respect ne mutam toti pe uber pana vor lua masuri si cei de la bolt, daca sunteti de acord distribuiti sa vada cati mai multi colegi si haideti sa miscam ceva!!
Sunt fascinat să asist la acest meltdown al lui nea covrig ăsta care are impresia că fără el o să se ducă lumea pe pluă. Fără el și fără ei, în general. O să murim toți fără șoferii de uber și bolt, acești taximetriști pelicaniști reșapați, cu pretenții de piloți de avioane
Să mă ierte toți șoferii de ridesharing care sunt în regulă, nu despre ei era vorba.
Băi, vă zic, chiar mi-aș dori să intre în grevă uber și bolt de pe 1 aprile. Dar să nu intre două ore sau o jumătate de zi, vreau să-i văd stând pe dreapta măcar o lună – două, ca să ne dovedească ei cum nu ne putem descurca fără nesimțiți care anulează curse doar pentru că pot.
M-am amuzat teribil la asta: „am ajuns sa muncim ca sclavii pe bani de nimic?”.
Coaie, dar cine te obligă să faci asta? Cine te forțează să muncești pe bani de nimic? Du-te, bosule, și fă-te chirurg sau contabil, du-te și caută o meserie unde să câștigi fără să mai muncești ca sclavul.
Ce? Nu știi să faci nimic altceva in afară de ținut covrigul în mână? Atunci taci în plm din gură.
Încă o dată le prezint scuze șoferilor de ridesharing care sunt în regulă. Știu că existați, am interacționat și eu de câteva ori cu voi, sunteți în regulă, doar că rămâneți din ce în ce mai puțini. Grosul sunt ăștia ca nea covrig.
Cealaltă parte la care am râs singur a fost asta: „clientii ne rad in nas pe 12 lei si noi nu facem nimic?”.
Șefule, să-ți spun un secret, nu e vina clientului că atât costă cursa. Da, știu că nu ai capacitatea intelecutuală să înțelegi, dar faptul că pe un client îl costă o cursă 12 lei nu înseamnă că-și bate joc de tine sau că-ți râde în nas. Pur și simplu atât l-a taxat aplicația.
Jur, n-aveți idee cât mi-aș dori să intre șoferii de uber și bolt în grevă de pe 1 aprilie.
P.S. Ce chestie, m-am uitat în contul meu de uber care-mi afișează ultimele 30 de curse. Niciuna nu e 12 lei. Cea mai ieftină este 29,90 lei și cea mai scumpă 91,82 lei. Dar lui nea covrig îi râd clienții în nas pe 12 lei.
Fmm, viață!

Bolt nu sunt aia care tripleaza pretul cand ai mai mulat nevoie de ei, de ajunge o cursa care altfel ar fi 15 ron, sa coste 40?
Nici eu nu inteleg logica omului, dar nu prea cred ca merge chiar asa cum zice el. 🙂 Si oricum nu vreau sa zic ca e munca neaparat usoara, dar nici nu cere calificare mare, asa ca nu te poti astepta la castiguri mari. Dar cine stie ce le-o fi spus guru, ala cu banii care vin de la D-zeu, asa ca nu trebuie muncit pentru ei, nu trebuie calificare, te gandesti la ei si se mareste contul din banca instant. Pare genul de individ care crede prostii din astea.
Comentariu beton!20
Nicio muncă nu e ușoară, dar una e să nu fie ușoară, alta e ce măcăne nea covrig.
Misto poza
Ai cerut AI sa iti faca un sofer uber/bolt specialist in geopolitica? (Si in istorie, ca , citez, ‘sa ne mai lase in pace, ca pina la urma nici nu au murit atit de multi (n.r. -evrei. In timpul WW2. La Iasi).
Intra in greva? Sanatate la neamuri si apa la porumb
Comentariu beton!13
A, nu, poza nu e făcută cu AI. 😀
Geopolitica, macroeconomie, strategie militară, genetică, epidemiologie
O să râdeți, dar tipul de la volan are ceva, adică aduce destul de bine, cu colegul care comentează sub numele de @Sfântu Dracu. N-am zis că sunt identici, dar seamănă.
Sfinte, dacă citești asta, să nu mi-o iei în nume de rău.
P.S. Eu și Sfântu am lucrat cândva în aceeași companie, de-acolo știu cum arată.
Boss, ati lucrat amandoi pentru Barbosu’? Stiam eu ca ai pile! 😀
@Claudiu Apropo de Sfântu Dracu și de recomandări de seriale: ai zis că ai abonament și la Amazon Prime. Vezi că rulează un serial care mie îmi cam place: Good Omens. Umor britanic, dar cred că ți s-ar potrivi.
@Kronwurst. L-am vazut deja. Multumesc!
Bazil, abia acum am găsit timpul să citesc „azi”. Și eu te citesc de pe telefon.
Dacă nu ziceai, nu băgam de seamă.
Adică abia la zoom se observă mai clar.
L.E. Doamna a confirmat asemănarea.
😁
Și ce rezolvă dacă boicotează uber? Numărul total de mașini disponibile este același (presupunem că toti șoferii folosesc ambele aplicații).
Numărul total de clienți rămâne același (presupunem că și clienții folosesc ambele aplicații).
Raportul cerere/ofertă rămâne același, nu o să intre tariful dinamic pe bolt, pentru că se dublează nu doar numărul de clienți, ci și numărul de mașini.
Ca să nu mai zic că există și taxiuri pe lumea asta. 🤷♂️
Taxiuri, tramvaie, metrouri, autobuze. Sau deja mă duc la d-lea de săraci?! 🙂
Comentariu beton!14
O avea oare legatura cu faptul ca a intrat ANAF-ul in ei? Just saying.
La Constanta, dupa ce a scuturat ANAF-ul pomul un pic si au mai cazut din merele stricate, parca parca s-au mai asezat lucrurile. Au ramas in general soferi care fac Uber ca al doilea job, masini mai bune si soferi mai civilizati. Drept e ca s-au mai scumpit cursele, ca acum sunt mai putini. Dar nu enorm. Fiica-mea foloseste Uber destul de des si nu-mi aduc aminte sa i se fi refuzat vreo cursa, a venit si cu 8 lei de la 3-4 km. Pana la coada, duca-se! Nu-i obliga nimeni, o sa vina altii in locul lor instant. Piata o sa regleze si chestia asta.
Chiar ma intrebam ce s-a intamplat cu Uberul de nu mai am probleme cu soferii care anuleaza cursa sau care stau pe dreapta si asteapta sa anulez eu cursele.. si nici de soferi fosti taximetristi n-am mai dat.. pe astia ii recunosteam dupa stilul de mers imediat, parca ar fi kamikaze unii dintre ei..
Mmmm…. Am stație de autobuz în fața blocului, schimb după 4 stații cu tramvaiul pe care îl astept 3 minute. Ajung la birou în 35 (aprox) minute. Și, stau în picioare că așa am chef.
În orașe cum e GL, aș desființa și taxiurile și rideshare-ul. Traversezi orașul în 40 minute cu chestii noi, curate, AC și căldură luate prin PNRR și alte fonduri globaliste și imperialiste.
Comentariu beton!28
Stii ce ți-ar spune nea covrig? Că ești sărac, îți miroase mâna a bară de tramvai.
Și nu glumesc, fix asta ți-ar spune.
E clar, trăiești visul transportului în comun. Practic, dacă ai apartamentul la parter, faci și stație de autobuz direct în sufragerie. Poți să validezi abonamentul direct de pe canapea.😄
Comentariu beton!17
Yep. Sărăcie, dar pe banii mei. Am liniștea interioară de a mi se rupe de părerea lui nea covrig. De ce să dau 15 lei la Bolt să ajung în 15-20 de min, când dau 3,50 și ajung în 35? Mai ales că rutina mea zilnică nu mă grăbește nicăieri.
@Anel – 😁😁😁😁😁. Stau la 4.
Comentariu beton!11
@Lucian Pe mine nu mă costă nimic transoortul în comun în Germania, dar tot urăsc transportul în comun în orice țară.
Nu înțeleg ,de ce in România e o rușine să mergi cu transportul în comun? De ce toată lumea suferă de grandomanie? Eu la fel ca Lucian prefer busul sau tramvaiul ,pentru că e mai ieftin, când nu merg cu mașina personală. Apelez la Uber sau taxi dacă am vreo urgență medicală sau de revelion.
Comentariu beton!14
Da de ce ai desființa tu taxiurile si ride sharingul in GL? Stai pe traseul lui 28? 😁 Ca eu stau pe Cosbuc, si circula doar doua autobuze , care vin la 10 min unul de celalalt. Daca le-ai ratat, mai aștepți 30-40 de minute. De aia circul cu RS, când ies eu de la munca nu am cu ce ajunge acasa, pentru ca eu NU stau in stație ca nu am timp de pierdut.
Data e aleasă perfect. Să crezi că rezolvi problema „sclaviei” mutându-te de la un stăpân la altul este cea mai bună glumă de 1 aprilie.
Comentariu beton!27
Săptămâna aceasta a venit un coleg la serviciu dimineață cu Bolt. Vine pe Spl. T. Vladimirescu și în drept cu piața Iosefin trebuia făcut stânga peste podul de peste canalul Bega (scuze că detaliez dar vreun timișorean poate confirma). Nu e nici o interdicție. Șoferul dă să meargă înainte fără a face la stânga. Colegul meu șofer fiind și el îl atenționează pe nea caisă să facă stânga. Răspunsul : nu pot pe aici că nu am voie. Fac stânga la următorul pod. 🤢🤢🤢
Omul bătea câmpii original. Un habarnist.
Și astfel de exemple pot continua.
Acum vin cu completarea că și în tabără „ailaltă” sunt destui care și băiatu’ ăsta de mai sus. Muzica urlă, fumează nonșalant fără să îți ceară voie, geamuri deschise amboulea.
Șoferii adevărați sunt tot mai puțini. Risc o generalizare : profesioniștii adevărați sint tot mai puțini.
Hai că m-am lansat în platitudini. Pot să îmi fac un cont gen „Românașul isteț”.
Comentariu beton!19
„… Pot să îmi fac un cont gen „Românașul isteț”.”
Stiu ca n-ai intrebat dar, nu! 😁 Ca esti ungur si manci „bundash chenir”! 😁😁
In alta orine de idei, folosesc taxi sau ridesharing cand n-am mijloace de transport in comun pana la destinatie.
@Radu-Mihai un tip atent la comentarii care reține chestii.
😆
Fiind cont fals e permis orice.
Bine, iti dau voie dar, numai pentru ca aveti gulasul, bogracsul si langosul. 🤭 Ca palinca avem si noi la Nagyvarad. 😜 Si inche ceva… „szeip lanyioc”. 🥰
Of, da cand or face greva si aia cu aunuturile ‘Zilnic curse Galati-Budapesta-Viena-Innsbruck’? Pe orice grup de AT romanesc ai doar astfel de anunturi + seara de muzica populara romaneasca. Toate cu comments ‘rekomand decat oameni profesionisti!’. Dar daca mai are cineva nevoie concret de un sfat ‘Buna ziua – ma ajutati va rog cu un mecanic priceput in Salzburg’ se inghesuie raspunsuri ‘saracie, nu ai bani da servis i-ti trebuie decat pa moka si nu stii nici sa schimbi un bek’. Scuze de off-topic – da ma frustreaza de numa!
M-am uitat și eu în aplicația Uber, să văd istoricul: o singură cursă ever, 1.98 EUR, că a fost discount 80%, prima și ultima dată. Taxi normal n-am mai folosit din 2008 și culmea, nu îmi pute mâna a bară de troleu, pentru că, în foarte rarele ocazii când merg cu transportul în comun, mă țin de mânerele de plastic.
Așa că, din partea mea, domnul Paul Hollywood undercover poate să se mute la ce concurență dorește, semințele același gust are.
Intotdeauna m-am gândit la șoferii ăștia de Bolt sau Uber.
Până la urmă, cam toată lumea are permis de conducere PLUS o meserie din care își câștigă traiul și care presupune ceva mai multe clase decât trenul. Nea covrig nu știe să facă nimic altceva decât să conducă (oarecum) o mașină și să aibă pareri despre absolut orice. Ah! Și să se plângă.
E hilar că îndeamnă la luptă anarhică o ”breaslă” total lipsită de responsabilitate. Ei, in esență, fac activitatea asta pentru ca vor, nu pentru că trebuie. N-au program, n-au șefi, n-au norme. Ca fotografii ăia care mergeau pe plaje cu maimuța. Adică v-ați lins pe bot pe o amintire de neuitat de pe litoral dacă eu nu mai ies pe interval.
Comentariu beton!18
Fix.
Eu cred ca nea covrig vrea sa faca o gluma de 1 aprilie si s-a gandit sa nu i-o ia careva inainte.
Unde mai pui ca unii soferi mai si completeaza! Baiatul meu a ramas fara telefonul uitat in masina, desi a strigat si fugit dupa masina, imediat dupa ce s-a dat jos din ea (inmatriculata in Ilfov, unde a si ajuns in final, cand s-a oprit locatia telefonului, in Chiajna). Soferul l-a vazut in oglinda retrovizoare, dar a accelerat! Am sunat imediat pe telefonul aflat in masina (deci nu putea sa-l ia urmatorul client fara sa stie soferul), dar nu a raspuns. Apoi am sunat insistent pe telefonul soferului, care nu a raspuns. Am incercat contactarea lui prin cei de la uber si mi-au zis ca raspunsul lui a fost ca nu a gasit nimic in masina. La politie au spus sa mai venim noi peste 10 zile sa depunem plangere, pentru ca doar atunci devine infractiune prin insusirea bunului gasit! Deci atentie la lucrurile personale, pentru ca e posibil sa nu le mai recuperati niciodata! Evident ca nu toti soferii sunt asa, dar au aparut printre ei si asemenea specimene.
Cumnata mea a pățit exact la fel cu un iphone. Din ce am înțeles, a activat sau avea activat un soi de „find my phone” sau ceva asemănător, prin care au ajuns fix la usa taximetristului. Doar asa l au recuperat, sub amenințare cu politia (nu am știut sa explic foarte bine detalii tehnice pentru ca din fericire nu am avut nevoie si am android…). Deci se pare ca se practica mai des decât credem noi.
PS: nea covrig, sa nu te faci contabil, it’s a trap!
As avea si eu de atins 2 puncte.1) Nu vad de ce trebuie sa comentam ca noi nu folosim Uber pt ca ajungem in autobuz aruncându-ne din balcon! Freedom of choice cu ce ne deplasam! Bine ca exista optiuni!
2) Peste tot și-n întreaga lume întâlnim frustrați care urăsc ce fac! I-am întâlnit și in Nashville, mutați din Cali unde plăteau taxe uriase, și un nefericit care arăta ca ar fi fost hippy la vremea lui, ne facea (eram cu fetele mele) apologia măreției comunismului și cat de mult câștigă doctorii și cum ar trebui limitat cat poate un cetățean să câștige. Primeam șuturi de la fete să nu casc pliscul, dar nu am putut! Și va jur ca nu a priceput nimic! Nici faptul ca un chirurg învață și plătește 10+ ani de tuitie, rezidenta criminală (una din fete tocmai pt asta venise, sa dea un examen), nu a folosit la nimic! Cat drk ar vrea sa fie plătiți, pt ceva ce 99% din americani fac zilnic și nu necesită nici o educație specială? Cat despre ai noștri….
Ok, sunt sofer Uber. Masina mea, firma mea. Independent.
Imi place sa cred si chiar ma straduiesc sa fiu de partea buna „a istoriei”, ca sa zic asa. Nu vreau sa deschid o polemica si stiu foarte bine care este comportamentul fostilor taximetristi convertiti. Stiu mai multe chiar decat stiti voi. 🙂
Trebuie sa stiti ca, asa cum exista un procent de soferi precum cei de mai sus, asa exista si clienti, sigur nu in aceeasi proportie, dar oricum multi. Asta este motivul pentru care nu mai accept curse UberX, Pet, sau Colet. Numai pasageri care comanda Uber Confort. Cu toate ca nici aici nu sunt lipsit de surprize neplacute. Vorbit la telefon pe speaker, lasat pahare de cafea si alte gunoaie in masina, isi lasa copiii sa puna talpile pe spatarul scaunelor, sa stea in picioare, sau ii arunca intr-un colt pe bancheta fara o minima grija, iar ma-sa sta cu ochii in telefon. Nu mai vorbesc de aroganta si se stie, romanul e cel mai bun la fotbal si la Waze, stie el ca pe partea cealalta era mai rapid. Ma rog tot felul de situatii si inca nu am intrat in probleme gen, betivi, drogati, cocalari, parasute, ca nu ies noaptea. In concluzie, fara sa minimizez parerile de aici fata de unii soferi(majoritatea din pacate), exista si fata cealalta a monedei.
PS. Tariful unei curse se imparte asa, din ce plateste pasagerul 25% ia Uber. Deci da, exista si curse de 12 lei la sofer. Multe. Sa stiti, nu intru in chestii de bucatarie interioara pentru ca as ocupa pagini intregi, dar exista multe nemultumiri justificate ale soferilor in relatia cu Uber. Si da stiu, nimeni nu e obligat sa faca activitatea asta !
Cu respect.
Comentariu beton!17
N-am nicio îndoială că nu există curse de 12 lei. Doar că asta nu înseamnă că le râde cineva în față șoferilor. Nu clienții stabilesc valoarea cursei.
De acord. Pentru mine e simplu, nu le accept. Sau le iau doar daca pasagerul se afla la maxim 5 minute de mine. Ca aici este una dintre problemele soferi vs Uber, primesti cursa de 12 lei, ok, dar ai de mers pana la pasager mai mult decat dureaza cursa. Pentru cine nu stie, distanta asta e pe cheltuiala soferului.
chiar asta voiam să întreb, poți refuza cursă (adică să nu o iei), da? atunci e simplu!
Poti refuza, da. Nu e totusi asa de simplu, adica sunt niste consecinte. Pe masura ce iti scade rata de acceptare in procente pierzi prioritatea la acordarea de curse. Daca scazi prea mult, nu stiu procentul, se poate chiar sa iti blocheze aplicatia.
La fel si in cazul curselor anulate, adica acelea pe care le iei si le anulezi tu fara justificare. Daca depasesti 4% curse anulate pierzi beneficii, prioritati ca coada la aeroport si pana la oprirea aplicatiei.
La fel si cu ratingul, ma refer la stelele acordate de pasageri.
Deci toate chestiile astea au consecinte, nu e chiar cum crede lumea, face soferul ce vrea. Face, dar e o limita.
As mai adaugă aici ca din aia 12 lei încasați, având si firma sa fie totul cât mai legal si sa dormi liniștit, platesti 10% impozit, CASS si CAS. impozit intracomunitar, contabilitate, etc Iar motorina tocmai a ajuns la aproape 10 lei.
Șoferii care vor sa facă greva nu au ceva personal cu clienții în general deși domnul s-a exprimat greșit, au ceva cu aplicatiile Uber si Bolt care în loc sa mărească tarifele pentru ca s-au scumpit carburanții ce credeți, le-au micșorat așa că nu înțeleg care este problema voastră ca oamenii vor sa încaseze corect pentru munca depusa , pentru uzura mașinii etc.
PS nu toți șoferii sunt prosti sau nepregătiți dar uneori viata te duce sa faci munca de jos. Poate nu își mai găsesc job în domeniul pentru care sunt pregătiți, poate fac ridesharing pentru ca au o problema si vor sa aibă un al doilea job sa își rotunjească veniturile, poate au o problema medicala si nu mai pot presta meseria pentru care s-au pregătit așa că nu înțeleg de ce sunt judecați asa
Mie mi se pare ca șoferii de RS disprețuiesc toti clienții care fac curse scurte. Si daca ei ne judeca, mi se pare oarecum omenește sa-i judecam si noi, nu? Si mi se par si ipocriți pentru ca ei vor sa incaseze bani mulți, dar nu vor sa plătească. Adica, eu nu-i vad sa-si ia bere de la magazinul de la colt, ii vad ca se duc la supermarket. De ce? Ca e mai ieftin. Atunci, eu de ce as alege un serviciu mai scump, pe banii mei? Ca nu e chiar neurochirurgie si trebuie sa-l aleg pe cel mai bun sa ma opereze. Eu vreau sa ajung din punctul A in punctul B in cel mai scurt timp, asa ca iau Uber x. Nu am pet cu mine, n-am nevoie de asistență, nu merg 500 km sa am nevoie de confort, aleg varianta cea mai ieftina. De ce trebuie sa fiu blamata pentru asta? Daca fac greva, o sa iau taxiul, ii dau cât scrie pe casa si gata. N-o sa se oprească planeta ca face greva Bolt sau Uber.
Doamna, cu scuzele de rigoare, nu ati inteles. Soferii nu fac greva din cauza ca au ceva cu pasagerii. Ok, au ca nah, pot exista nepotriviri intre unii si altii.
Soferii au o problema cu aplicatiile. Am incercat sa explic in parte mai sus, dar sunt multe chestii care tin de bucataria interna, chestiuni specifice care nu au lagatura cu pasagerii. Omul care a fost citat a avut o exprimare exagerata. O eventuala greva este facuta sa diminueze profitul Uber/Bolt, nu sa impiedice pasagerii sa circule, sau sa le ingreuneze asta.
Fac și io un apel la frații mei electricieni.
Fraților, s-a scumpit curentu și noi tot cu 50 de lei pă montat o priză? Trebuie să ne unim.
Trebuie să ne alegem un lider de sindicat care să ne unească.
Când mă mai uit pă net la videouri și prima frază este: Fraților, trebuie să… dau skip instant pentru că știu că ăla nu e frate cu mine și oricum mânăncă rahat.
Comentariu beton!14
Pai ce ai vrea sa mănânce? Disjunctoare? Sunt dure, rămân între dinți.
Disjunctoare? Băi, se vede de la o poștă că ești ceva inginer&proiectant de rețele care nu are nicio treabă cu munca de teren 🙂
@Shoric, lucrezi in provincie, nu? 😉
La Vâlcea poate fi 12 lei o cursă pt că e vorba de 2-3-4 km, distanțele sunt scurte și traficul este lejer în 90% din timp. Și când e omor, tot scapi în 10-15-20 min. Adică să traversezi orașul 😁 Ceea ce la București poate să fie să treci de un semafor sau două 😆
Da, eu ii rad in fata cu 5 lei, pentru ca circul destul de des cu RS , si mi se dau promoții. Daca vrea mai mulți bani, sa se poarte frumos, sa se spele, sa nu pută in masina când urc, sa nu ocolească de-a-n pwlea sa iasă cursa mai scumpă, de-astea. Daca merita, ii dau bacșiș. Daca nu, nu. Simplu. Cât despre ăștia care se plâng, ma calcă pe nervi MAXIM. Ti-e nasol? Fa ceva sa-ti fie bine, in plm, nu-mi fwte mie creierii, ca nu ti-am pus eu covrigul in mana, nici nu te-am fugarit de la școală. Ride sharingul e gândit ca o sursa complementară de bani, pentru cei care au alt job și mai fac de-o chiftea pe lângă, nu ca job full time. Da pitecantropii…nu stiu ei de-astea.
Promotiile primite de pasageri nu afecteaza soferii, ei primesc banii intregi, reducerea este in sarcina Uber.
Sunt o veterană în a folosi Uber si Bolt, si cu mare frecvență. Nu că vreau ci pentru că nu prea pot altfel. Mai ales că trebuie să străbat tot orașul de acasă la job fără acces la metrou. Iar în zilele când trebuie să mai car si laptopul trebuie să apelez la SH măcar pentru jumătate din drum (asta cat o mai ține si pensia si jobul). Astfel că m-am întâlnit cu tot felul de situații si cu tot felul de șoferi care mai buni, corecți si omenoși, care mai să nu trebuiască să mai ocazia să te întâlnești cu ei. Si aici ca peste tot în viață își spune cuvântul caracterul, educația, școala.
Am dat ca notă invariabil cinci si doar un singur patru pentru că mă grăbeam foarte tare iar persoana respectivă parcă intenționat stătea în spatele troleibuzului pe care nu îl luasem ca să ajung mai repede acolo unde eram așteptată. Si sunt si politicoasă, salut si mulțumesc invariabil, iar uneori fac si conversație amiabilă, deci nu sunt o acritură pretențioasă, dar, cu toate astea, spre surpriza mea neplăcută scorul meu este doar 4,83 si m-am întrebat de ce. Cred că pentru că nu dau bacșișuri mari, dau la limita inferioara, dar atât îmi pot permite la multele drumuri pe care trebuie să le fac cu SH.
Mie mi-ar lipsi dacă ar dispărea….