Bănuiesc c-ați văzut și voi miile de oameni care și-au manifestat din plin emoția și compasiunea la postările fake, generate de AI, cu Mihăiță spălătorul de parbrize în intersecții care nu există, sau cu moș Gheorghe vânzătorul de lapte pe marginea drumului național cu cinci benzi pe sens, sau cu tatăl din cabina de tir fără volan.
I-ați văzut pe toți ăia care mai aveau un pic și se sfârșeau de mila lor, da?
Ei bine, nu știu cum se face că extrem de mulți dintre oamenii ăștia, plini de emoție, milă și empatie, n-au avut nici o problemă să se hlizească și să comenteze „fake ordinar” la imaginile cu copiii omorâți de rachetele rusești. Băi, dar nicio problemă.
Ca la un semn, li s-au dus pe pluă mila, emoția și empatia, au rămas exact așa cum sunt ei: mici, meschini, răi, proști și analfabeți.
Fmm, viață!
Alea erau fake deoarece copiii erau morți. Dacă copiii trăiau, râdeau și cântau „Viva Putler” atunci ar fi fost adevărate, iar ei ar fi fost uzi-n chiloți de emoție. 🤷♂️
Comentariu beton!43
Nu numai ca sunt fake, dar sunt facute de Soros si de ghei si de aia care de treijcinci de ani fura de murim de foame si au vandut tot, fabrici, uzine si multe altele (orice cretin trebuie sa adauge „si multe altele” pentru a semnaliza ca e cretin).
Comentariu beton!34
Daaaa, am și eu în cercul de cunoscuți vreo doi din ăștia. Fix asta le-am reproșat și eu. Mi-au răspuns „Ai fost tu acolo (În zona devastată de rachete)?” (replica piticului), de parcă ei l-au văzut cu ochii lor pe Mihăiță! Vorba ta: Fmm, viață!
Comentariu beton!37
Da’ ei au fost în zonă și n-au văzut nicio rachetă???
E din acelasi registru cu Ucraina a pornit razboiul si Zelensky nu vrea pace. In schimb Putin da, numai pace viseaza toata ziua. Mai ales cand bombardeaza un loc de joaca pentru copii.
Comentariu beton!40
Pai ni se explica pana intelegem ca o gradinita pe care sunt montate mitraliere este tratata ca o tinta militara…
Din fericire n-am avut unde să observ. Am văzut și eu scris despre fenomen pe Edupedu și la alți câțiva jurnaliști, dar se pare că cei aproape 300 de oameni cu care m-am înconjurat nu au astfel de porniri.
S-a inoculat ideea, parțial realistă, că românii nu apreciază gesturile simple sau munca de jos și atunci s-au apucat să inventeze cazuri ca să adune următori pe anumite pagini de propagandă. Cât despre lipsa de empatie față de război, sunt convinsă că ei consideră că asta e vina Ucrainei că nu i s-a predat Federației Ruse. Altfel spus, sunt ipocriți și egoiști până în măduva oaselor.
Comentariu beton!21
eu nu inteleg unde duce dumu’ ala… ca are un singur sens… oare vorbim de highway to hell?
atunci unde e stairway to heaven? 🙂
Comentariu beton!14
@vsa: o tras Iacob scara, după ce-o urcat pe ea-n rai, deci pa!
Comentariu beton!11
Lasă-mă, că nu mai pot, turbez cu ăștia tembeli, cu comentariile lor legate de război, Zelensky și ruși! 😡😡😡
Comentariu beton!15
Eu am citit despre Mihăiță -care-spală-parbrize în 1 aprilie, alături de alte postări care ziceau „UE a hotărât Turu 2 ânapoi” și am tratat-o ca atare.
Cât despre copiii uciși în Ucraina, am renunțat să mai citesc comentarii după ce am văzut printre „ce mai inventați, soroșiștilor?” unele care se bucurau de acest eveniment, „bine le-au făcut”, de parcă un om normal (care bănuiesc că se dă mare creștin, ca majoritatea filorușilor) se poate bucura de moartea unor copii.
Comentariu beton!22
Aceeasi „crestini” care pun puii de pisici/catei in pungi inchise si ii arunca la gunoi/apa/garla…..Asta dupa ce nu isi sterilizeaza animalele ca le este „mila” de ele
Comentariu beton!29
Imi amintesc de o intamplare de acum 40 de ani cand un vecin a hotarat sa isi omoare cainele cu o
pusca cu alice pentru ca nu latra la oricine ii intra in curte. Am vazut cum a tras in el si cum s-a chinuit bietul animal si eu plangeam si nu intelegeam de ce oamenii sunt asa de cruzi. Inapoi in prezent, vecinul si familia lui largita sunt fani CG, Simion, Putin. Cred in toate teoriile conspirationiste si nu fac deosebirea dintre AI si ce e adevarat cand e vorba de un caz cre iti inspira mila si empatie fata de cei care au nevoie de noi.
@Mihaela, ce are sterilizarea cu omorâtul animalelor?
Am aflat eu!Evrika!
Mi-a spus o cunoștință.Exact ca cei descriși de Vasilescu.Evident cu Georgescu în suflet și cu tricolorul pe piept.Si evident cu mansarda nemobilată.
Cică el e naționalist-suveranistu’ , ii pasa mai mult de Ghiță sau Pătrunjel,cum mm îl cheamă pe AI-ul ăla obosit și trist,pentru ca e român.Ce-i pasa lui de niște ucrainieni care mor, chiar și fals🤣, intr-un război care poate nu exista , și dacă ar exista, e departe.
Bezna minții și moartea rațiunii.
Comentariu beton!11
Valeau, Mihaita! A ajuns pana si la mine postarea asta. Eu am ridicat antenele pt. ca intersectia aia e fix langa mine si arata, evident, complet altfel. Pe de alta parte, oamenii care nu stau in Bucuresti habar n-au cum arata intersectia X sau ca Bd. Y e de fapt in cu totul alta parte si nu sta nimeni care e normal la cap sa verifice harta, mna. Stau si ma intreb, ca prostul, cine (si mai ales de ce??) naiba pierde vremea sa inventeze asa prostii. Daca vrei povesti lacrimogene gasesti usor la fata locului, desi chiar si asa e riscant :)) De exemplu, in intersectia reala a fost multa vreme o doamna care cerea bani de lapte praf pt un bebelus care a avut cam un an aceeasi varsta…
Eu am observat ca propaganda rusa prinde cel mai bine la oameni care poseda urmatoarele calitati: inteligenta scazuta combinata cu frustrari mari, totul poleit cu crestinism si multa ura.
Comentariu beton!20
Creștinismul românilor bate mai mult spre misticism. Dacă îi iei la bani mărunți pe „creștinii” ăștia pupători de moaște, vei constata că nici măcar nu au citit Biblia. Au o spoială de cultura religioasă din slujbele de la biserică, in rest, habar nu au. Nici măcar credință nu pot spune că au.
Comentariu beton!20
aveți un typo la cretinism…
Comentariu beton!16
Da, ghilimelele de la „crestinism” se subinteleg.
Compasiunea asta in online e ca datul banilor la lăutari. Nu ti-o afișezi pentru că te sensibilizează pe tine, ci ca să te vadă ceilalți că o afișezi.
Comentariu beton!24
Amin!
Nici eu nu cred ca este un cadru potrivit pentru a discuta despre copii omorati de rachete in parcuri de joaca. Pentru ca postarea ta genereaza reactii de tot felul ale oamenilor. Si sunt subiecte care nu ar trebui alimentate (pentru ca drama este deja suficienta), iar asta este unul dintre ele.
Orice cadru e potrivit pentru a aminti de crimele Rusiei. In special intr-o tara care e la un Zelensky distanta de a lua, din nou, contact direct cu intelepciunea rusa.
Comentariu beton!25
Bine, eu nu-i inteleg nici pe aia de-au dat votul lor la un „concurs” pentru nepotica cuiva din lista de whatsapp, fara sa cunoasca nimic concret… E dovada de generozitate sufleteasca sau ce?! Nu cumva e de fapt inclinatie spre inselaciune?!
Ar trebui chemat domnul Piedone că tataie nu îndeplinește condițiile legale pentru comercializarea laptelui: nu are autorizație, spațiul este neconform, scaunul este ruginit, nu poartă bonetă și mănuși dar mai ales autoturismul de pe prima bandă are becul de la farul din dreapta ars!
Comentariu beton!14
da, da’ să cheme și catedra de marketing de la ASE, că io așa ceva n-am mai văzut; nea omu’ s-a așezat cu spatele la trafic, să-i facă pe ăia curioși „bă, bă, bă! ce-o vinde nenea acolo?” respectiv „na, dacă tot am oprit, dă și mie 3 sticle! zici că-i natural?”
Comentariu beton!15
Bine ca sunteti voi economisti… poate omul produce laptele natural si sta cu spatele la trafic ca-i nitel rusinos.
Comentariu beton!14
E lapte bătut până i-a sunat apa-n cap. Piedone să constate doar că și nenea-i loază cu tot neamul de urmăritori…
Da, sunt exact aceiași. Plus că fac parte și din categoria antivaccin. Știu ei de mătușa fratelui cățelului că a murit de la vaccinul anti covid și copilul surorii vecinei mătușii de la ROR. Sau a făcut autism. Sau epilepsie. Sau a rămas paralizat. Dar morțile și sechele absolut prevenibile sunt soroșiște și globaliste, evident. Nu ne mai facem bine..
Nu, cu cacati ca astia clar nu ne mai facem bine
ieri mi-am adus aminte de colega de salon a fetelor, de acum 2 luni: medic ATI și vaccin=autism?! fmm veață!
@costicămusulmanu: medic ATI anti-vaccin? ?? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Io cred c-aia o luat specializarea cu gura și curu’ că-i clară lipsa intelectului.
Am o cunostinta care imi spunea acum 2 saptamani de o agenta imobiliara (aia care ne-a ajutat sa ne luam casa) ca si fiul ei a facut diabet. Ca si fie-mea, de la vaccin. Ce ma-sa poti sa le mai zici?
Da, la chestia cu fake, e socant cat de multi pica in plasa asta. Adevarul este ca, daca nu esti nus’ cat de mobilat la cap pe chestii e IT, e posibil sa nu te prinzi instant ca sunt cu AI. Pentru noi e usor si logic sa vedem discrepantele intre ce e natural si nu, dar nu toata lumea sta pe calculator ca noi. Sunt convinsa ca multi dintre apropiatii nostri de o varsta o idee mai inaintata nici nu stiu exact cine e AI-ul asta si cu ce se mananca. Plus ca au fost conditionati deja de zeci de ani sa creada tot ce vad (la teleu si acum pe social media) si multi nici nu au creier sa faca pasul urmator: sa cerceteze. De aia s-au rostogolit si pozele cu puii de paun colorati (desi se stie ca nu asa arata). Acum, daca te pui sa cauti pui de paun o sa vezi varianta AI plina de culoare. Iar lumea nu intelege ca nu tot ce e pe net e adevarat 😀
Cat priveste Ucraina si toate victimele nevinovate din razboiul asta de rahat, e pur si simplu abrutizare. Multi oameni sunt deja de o rautate incredibila.
@JT, jur, nevastă-mea nu știe, norocul imbecilei a fost că au mutat-o în alt salon între convorbirea telefonică și următoarea mea vizită la spital!
@costică: nu e de mirare, din păcate. Unii/unele au făcut rezidențiatul fumând în budă și au luat specialitatea pe șpagă. Csf ncsf
Am văzut și eu postările cu Mihăiță și cu moș Gheorghe (mi-au intrat în feed). Brusc, mi s-a ridicat o sprânceană, apoi două. Din păcate, nu știu să verific dacă erau fake. Dar se vede de pe lună!
Da’ la mine de ce nu apar asa postari? Chiar se vede de la dsitanta facebook ca nu sunt empatica?!? 🙁
„mîna întinsă care nu spune o poveste…”
doamnă, nu mai frecați buha pe bloguri, puneți mîna și croșetați ceva din cozi de usturoi și dup’aia să veniți să apreciem! veseți că s-a făcut cal din morcovi și păun nuș’ din ce…
Comentariu beton!11
Eu nu am Facebook, dar mama are. În vacanța de iarnă am fost la ea și m-am uitat puțin în telefonul ei, în special să îi „fac curat”, pentru că nu știe foarte bine să umble cu el.
Vai câte pagini din astea îi apăreau pe Facebook! Să ne înțelegem, mama nu le dă like, tag, sau mai știu eu ce și nici nu le lasă comentarii.
Efectiv era plin, m-am săturat de șters, blocat. (poate nu mă exprim bine, pentru că nu am Facebook, dar știu că ceva am făcut să nu-i mai apară paginile alea). De altele nu știu..
Pagini cu:
– suntem de la casa copilului, azi ne-am căsătorit și nu ne-a felicitat nimeni
– dă un like dacă apreciezi muncitorii din salubritate și nu ți-e rușine cu ei
– cai făcuți din covrigi, morcovi: am construit asta, dar nu apreciază nimeni
– femei tinere, din altă epocă, îmbrăcate frumos: când femeia era feminină
– copii împărțind o felie de pepene: eram săraci dar fericiți
Cred că nici nu ne putem imagina câte sunt…