Articol scris de Iulia.
…
Dacă ați avut vreodată în viața voastră nevoie de vreun meseriaș, indiferent dacă vorbim despre un electrician, instalator, zugrav, parchetar sau orice alt tip de meseriaș, există o probabilitate pe care o estimez în jur de 99% să fi auzit cel puțin o dată întrebarea din titlu, respectiv: Cine v-a lucrat, dom’ne, aici?
Având în vedere acest aspect, precum și faptul că anumite evenimente s-au succedat cu o rapiditate pe care nu o preconizasem, într-o sfântă zi de sâmbătă, Musiu Soț și cu mine am decis să întreprindem de capul nostru o operațiune pentru care, în mod normal, am fi chemat un instalator.
Evenimentele care s-au succedat rapid au fost cele în urma cărora, de la o simplă constatare – „Hmm, cred că ar cam trebui să schimbăm uscătorul de rufe, că ăsta și-a cam dat obștescul sfârșit” – la achiziționarea, în aceeași zi, nu numai a unui uscător de rufe nou, ci și a unei mașini de spălat „asortate”. Pe principiul: dacă-i bal, bal să fie!
Ne-am trezit deci cu 2 aparate electrocasnice de mari dimensiuni în casă. Casă care mai adăpostea încă alte 2 astfel de aparate – cele vechi.
Și ne-am zis noi în sinea noastră: cât de greu poa’ să fie? Ce rost are să mai chemăm instalatorul, lasă că le scoatem noi p-alea vechi și le punem în locul lor pe cele noi și gata. Țac, pac, într-un ceas n-avem ce face!
Mhm… Da. Doar că nu.
Pentru că, evident, lucrurile nu pot fi niciodată atât de simple, în special atunci când ești prost ferm convins că sigur-sigur o să fie simple.
Acum, pentru o mai bună înțelegere a întregii dandanale, să vă pun un pic în temă cu topografia locului: baia care adăpostește cele 2 electrocasnice mai sus menționate e mai mult lungă decât lată.
Astfel încât, pentru optimizarea spațiului, atunci când am renovat-o, acum vreo 5 ani, parcă, am decis să eliminăm cada care trona pe cel mai din spate perete și să o înlocuim cu o cabină de duș, amplasată în colțul din dreapta spate, cum te uiți din ușă înăuntru, precum și să folosim tot peretele din stânga pentru ghivetă, uscător și mașina de spălat.
Prin urmare, cam asta e configurația actuală (poza nu e de acum, e din perioada renovării, dar nu s-a mai schimbat mare lucru):
Buuuuuun. În teorie, deci, lucrurile par simple: scoatem aparatura veche, o punem în loc pe cea nouă.
Și aici încep să apară primele belele.
În primul rând, scoaterea utilajelor. Că vedeți voi – adică nu, de fapt nu vedeți, că nu apare în poză, așa că vă zic eu – fix față în față cu mașina de spălat (adică utilajul aflat în planul cel mai îndepărtat al pozei) tronează cabina de duș.
Iar spațiul existent e cam la marea limită, în sensul că, atunci când folosesc mașina de spălat, ușile cabinei trebuie musai să fie deschise, că altfel nu pot deschide hubloul mașinii.
Așadar, ca să putem târî mașinăria afară, unul dintre noi (eu) s-a îndesat în cabina de duș, iar celălalt (adică domnul Fritz) s-a chircit cumva pe lângă, trăgând cu spor de ea.
După nenumărate sudalme și asudări, am reușit s-o scoatem. Firește, nu fără a produce în proces o frumoasă băltăcăraie, pentru că nu știu dacă știți, pe furtunurile alea de alimentare și evacuare mai rămâne ceva apă, chiar și când mașina nu funcționează.
Da mă rog, am zis că nu e extrem de tragic, că mna, suntem în baie, e gresie pe jos, dăm cu mopul la final și aia e.
N-am gândit-o, evident, prea bine, că după câteva secunde am uitat amândoi de băltăcăraie și era cât pe ce să ne rupem gâturile alunecând, în timp ce încercam să scoatem mașina din baie. Da am supraviețuit.
În tot timpul ăsta, întreaga foială a atras, bineînțeles, atenția câinilor. Care au decis că trebuie și ei, musai, să vină să asiste, să vadă ce naiba se întâmplă!
Tablou: doi creștini asudați, alunecând pe o baltă de apă într-o baie minusculă, trăgând de zor de-o mașină de spălat. Câine 1 se îndeasă între creștin 1 și mașina de spălat, vrând neapărat să miroasă un capăt de furtun.
Câine 2 se apucă să leorpăie niște apă de pe jos, că evident e infinit mai gustoasă decât aia din castroanele cu apă pentru câini, aflate de asemenea în respectiva baie.
Câine 3 încearcă să se îndese între câine 1 și creștin 1, alegând să treacă spre destinație printre picioarele creștinului 2, dezechilibrându-l și aproape făcându-l să-și scape mașina de spălat proaspăt demontată pe picioare.
Câine 4 vine în fugă cu o jucărie în bot, nu apucă să frâneze la timp, derapează și se împrăștie pe podeaua-baltă a băii, darâmând ca pe popice bolurile cu apă, precum și pe câine 1 și câine 2, care aproape seceră în cădere picioarele creștinului 1.
Sudalme, ocări.
Ușuim câinii din baie și decidem să executăm o baricadă pe hol, pentru a-i ține la distanță până la finalizarea operațiunilor, așa că plasăm strategic mașina de spălat taman evacuată din baie, fortificând baricada și cu coșul de rufe și încă vreo 2 alte obiecte pe care nu mi le mai amintesc acu, da nu contează.
După care apare a doua problemă (că vorba aia, o belea nu vine niciodată singură): sprijinirea blatului în lipsa utilajelor electrocasnice. Pentru că, vedeți voi, blatul ăla, pe lângă că e lung cât o zi de post, mai e și greu al dracului.
Și de sprijinit se sprijină în stânga pe niște console prinse în perete, precum și pe masca de chiuvetă, iar în partea dreaptă, pe utilaje.
Mno, dacă scoți utilajele, cum sărăcia mai sprijini hardughia? Că după ce am scos mașina de spălat, a mai rămas uscătorul pe poziție, dar după ce urma să îl scoatem și pe ăla, gravitația ar fi lovit din plin.
Să băgăm rapid noua mașină în locul celei vechi, înainte de a scoate uscătorul, nu mergea. Că v-am zis că locul e destul de mic, iar noua mașină avea racordurile și cablul de alimentare montate puțin altfel decât cea veche, făcând-o astfel cu câțiva centimetri mai mare pe adâncime, per total.
Și vin eu, care mă cred Fetița Bionică. Și zic, cu o încredere în mine demnă de o cauză mai bună: „Lasă, scoatem uscătorul de sub blat, și până îl evacuezi tu din baie, sprijin eu blatul!” 💪
L-am văzut pe Fritz că se uită la mine cam cum te uiți la un susținător de-al lui CG – cu un fel de milă amestecată cu uimire – dar pe principiul „vrei să ai dreptate sau vrei să ai liniște?”, a tăcut din gură.
Și aici apare problema numărul trei: greutatea uscătorului. Băi fraților, nu știu dacă și câți dintre voi ați manipulat vreodată mașini de spălat sau uscătoare de rufe. Așa, în medie, ele au pe la vreo, nu știu… să zic 40 de kile bucata?
Cred că nu greșesc prea tare, având în vedere faptul că pe cele noi le-am descărcat subsemnata și soțul din dotare din mașină și na, au fost greuțe, dar în nici un caz nu am simțit că se rupe ceva în noi.
Dar… Doamne sfinte Dumnezeuțule! Nu știu, băi oameni buni, ce mama hingherului de materiale o fi conținut vechiul nostru uscător, da dacă n-avea o sută de kile, n-avea deloc!
Băi, nici dacă ar fi fost făcut din plumb, marmură și piatră de carieră, nu cred că ar fi putut să fie mai greu de atât.
Și hai că să îl scoți de sub blat nu-i chiar așa belea, că îl scoți prin mișcări de tip târâș-grăpiș. Da să îl iei apoi pe sus și să îl cari afară din casă… pfff, asta Misiune Imposibilă, bre! Chiar aș fi vrut să-l văz io cu ochii mei pe conașu’ Cruise cum rezolva el beleaua asta!
Prin urmare, să scoată Fritz singur hărăbaia din casă era practic exclus. Să îl ajut, eu fiind practic pe post de stâlp de blat… iară exclus. Mdeci, ce ne facem?
În primă fază, ne scărpinăm sub chipie și ne uităm unul la altul ca proștii. Mai că era să anulăm întreaga operațiune și să decidem că chemăm totuși a doua zi instalatorul, nu neapărat pentru abilitățile sale meșteșugărești, ci pentru mușchi.
Dar, pentru că suntem perseverenți ca niște boi, am zis până la urmă: Nu! Nu, nene! Dacă ne-am apucat de-o treabă, o ducem până la capăt și gata!
Cumva, cumva, prin executarea a nenumărate mișcări tip târâș-grăpiș, Fritz reușește să scoată mamutul electrocasnic afară din baie, până pe hol.
Între timp, câine 1 și 2 încearcă – din fericire fără prea mare succes – să escaladeze baricada anterior construită de noi. Câine 3 nu are nici un fel de astfel de intenții, în schimb trage de unul dintre furtunurile mașinii demontate, din care se scurge prompt pe jos ce apă mai rămăsese și nu se scursese încă în baie, după care se apucă să roadă tacticos de furtun.
Sudalme, ocări.
Să nu uităm că în tot acest timp, care, oricât de scurt vi s-ar părea vouă acum, când citiți, n-a fost scurt deloc, eu eram prinsă practic sub blat. Și cam începuseră să mă taie transpirațiile.
Când am simțit că mă lasă mâinile, m-am pus într-o poziție așea, cum să vă explic, ca un fel de balenă care se crede balerină, cu unul dintre picioare pe vârf și ușor flexat, ca să mă folosesc de pulpoaiele din dotare și să îmi sprijin blatul pe unul dintre picioare, în timp ce pe celălalt încercam să îl țin înfipt cât mai bine în podea. Chestie care îmi reușea și nu prea, că v-am zis că podeaua era udă și cam aluneca.
Nu o să stau să vă povestesc chiar toată-toată aventura, că ne prinde sfânta zi de luni, pe mine scriind și apoi pe voi citind.
O să vă zic doar atât: o chestie care am fi jurat că n-o să ne ia mai mult de-un ceas, ne-a luat vreo 4 sau 5.
Eu m-am ales cu niște frumoase vânătăi longitudinale pe pulpe, pe care am încercat alternativ să sprijin blatul, cât timp s-a opintit Fritz să instaleze mașinăriile.
La un moment dat, pe parcursul procesului, am reușit să scăpăm blatul, nu chiar de tot, dar suficient încât să îi dea daună totală la masca de chiuvetă, așa că a doua zi, cine bântuia prin magazinele de bricolaj, căutând mască de chiuvetă nouă, hm, cine credeți?
După ce am târât de monstruosul uscător de rufe vechi, ca să îl scoatem din casă, a doua zi umblam amândoi în forma literei L, da întoarsă cu curu-n sus, mă-nțelegeți voi.
Dar una peste alta, am izbutit, am utilaje noi și-s extrem de încântată de ele. Concluzia e însă una singură: sunt lucruri pe lumea asta pe care poți și e ok să încerci să le faci singur și lucruri pe care e totuși mai bine să lași un specialist antrenat să le facă, cu riscul de a auzi în primele 5 secunde: „Pfffff! Da cine v-a lucrat, dom’ne, aicișea?”
sursa foto: freepik.com
Sunteți de vis!
Păi mai râdeam eu așa de bine de dragă dimineață dacă v-ar fi apucat raționamentele raționale și ați fi chemat un specialist? Păi nu ne pricepem noi, ca tot românul verde, la toate??? Ne pricepem, soro!
Sudalme și ocări! Cu asta am să te citez maxim!
Comentariu beton!22
Bre, sinceră să fiu, e bine că n-am divorțat dreq după toată aventura… Nu v-am mai povestit, dar la un moment dat, când eram aproape gata cu toată dandanaua, toate puse pe poziție, numa fixate mai trebuiau, mi-a scăpat cablul de alimentare de la unul din utilaje și nu mai ajungea la priză…
Sudalme și ocări, mutat iar toată șandramaua din loc, trecut glonțul divorțului pe la ureche 😂
Comentariu beton!41
Unde vă mai găsiti oricare din voi doi pă cineva să accepte atâția câni ?!
😂😂😂
puoi dacă nu va (știu și io să scriu, sîc) plăcut cartea…!?
„racul, broasca și o știucă. într-o zi s-au apucat de pe mal în iaz s-aducă o mașină de spălat”… sau ce-or mai fi avut ei…
altfel, cititul despre apă&instalații îmi provoacă oarece anxietate, că io, de cînd m-am mutat la casă, am tot făcut pe instalatorul de urgență; și am învățat că ori nu strîng suficient, ori sunt în stare să distrug un olandez în nici trei răsuciri de cheie;
Casa Regală are „Nihil sine Deo!”, la mine-i „de la apă o să ți se tragă!”; ceea ce este oarecum explicabil, în județul de baștină apa fiind considerată un fel de otravă, dacă nu-i pentru spălat…
PS ultima intervenție a constat în montarea unui regulator de presiune pe conducta principală și a unei supape de 8 bari sub centrală; lucrările au decurs deosebit de ușor/repede, ceea ce îmi provoacă un și mai acut sentiment de îngrijorare…
Comentariu beton!34
Titlul original era „Cine va lucra-t aici?”, da aparent șefu a decis că e prea mult analfabetism, chiar și pentru mine 😂
Dacă tot ai ajuns să te pricepi la centrale, hai și pe la noi, că face figuri de la pompa de apă 😁
Comentariu beton!13
„sunt în stare să distrug un olandez în nici trei răsuciri de cheie”
E din cauza coifului, nu?
„Dacă tot ai ajuns să te pricepi la centrale, hai și pe la noi, că face figuri de la pompa de apă 😁”
Nu pui problema cum trebuie!
„….face figuri de la pompa de vin”
Nu vezi că are alergie la apă? 😁
Comentariu beton!15
🤣🤣🤣 greșeala mea!
nene @Adoriene, suflet candriu de papugiu, mulțam pentru suport moral, da’ io la centrale mă pricep dăkît pă exterior; iar despre pompe de apă știu doar grundfos, că de aia m-i s-a înlocuit…
Fix pe principiul ăsta ne-am apucat io și musiu vărul meu sa reparam o Lambirghini,ca noi stim.Si am știut 😀😀😀.
Asa de bine am știut ca ne-au rămas o punga de piese,de s-a luat necanicul de cap, la propriu.
Până azi am crezut că expresia „cafeaua mea e pe tastatură” care apare des ca un comentariu la articolele tale este figură de stil. Nu este. Cafeaua mea a ajuns direct pe monitor, apoi s-a scurs spre tastatură. De azi începând când văd Iulia, citesc doar de pe telefon, mai usor de curățat.
Eric era parcat la bunici? Fiindcă in peisaj lipsește o un copil caruia i s-a facut „puțin fomică” exact când tata trage de hardughie, iar mama este o cariatidă ce sprijină blatul.
Comentariu beton!28
Da, copilul era la bunici, slavă cerului, fix el mai lipsea din tot haosul ăla 😂
Am avut emotii pana la final ca nu vor incapea masinile vechi pe culoarul dintre chiuveta si cabina de dus, pentru a fi scoase pe hol. Pe de alta parte, eu am văzut toată scena și am mai pus de la mine 2 pisici suite pe spinarea celor două litere L, ca să participe și ele la marea schimbare de agregate. Ca la mine asa se întâmplă, fiind 2 argați umani cu 2 pisici. Când are loc o mare mutare/zarvă/etc, apar și ele ca musca la arat, sa vadă ce facem acolo fără ele. Într adevar, dacă se cheamă un instalator se decarteaza bănuțul, dacă se face în regie proprie, costul este în vânătăi și dureri de șale. Sa le folosiți sănătoși și așteptăm povestea măștii de chiuveta. Am totuși impresia ca de la bun început ai avut nevoie doar de un pretext pentru a pleca la shopping (mai stiu eu pe cineva 🙄)
Comentariu beton!14
@Mojo, da, o pisică și eventual un canar, ceva, ne mai lipseau 😂
Legat de masca de chiuvetă, chiar nu aveam nici o intenție să o schimb, mai ales că spațiul ăla are niște dimensiuni relativ dubioase, așa că e o întreagă bătaie de cap să găsești una care să se potrivească 🤦♀️
Fix asta voiam și eu să întreb. De ce lipsește copilu’?
Pentru ca ar fi fost un mare plus.
Bună dimineața, Iulia!
Chiar mi-am imaginat toată întâmplarea. Eric pe unde era?
Acum ai 1 martie fericit și plin de satisfacția muncii bine făcute!
Totul e bine când se termină cu bine!
Eric era la ai mei, din fericire 😁
Doamna Iulia, nu vă supărați, da’ cine v-a lucrat aici? Păi dacă îți punea consolă de sprijin și în partea dreaptă la blat, cum se face dealtfel, tu ce ne mai povesteai azi?
Să știi că chiar stăteam și ne scărpinam amândoi sub chipiu atunci și nu reușeam de nici o culoare să ne aducem aminte care dracu a fost raționamentul (sau lipsa lui, mai degrabă) pentru care nu am pus console și în cealaltă parte 🤷♀️
Nici până în ziua de azi habar nu am ce kkt am gândit.
Dar da, dacă era totul așa simplu, noi ne plictiseam și voi nu mai aveați ce citi acu 😁
Nu a încăput consola probabil ,da două bride la 90 de grade îngropate în blat ca și în perete ,bride minuscule si rezistente ,i -ar fi scutit pe creștinii din poveste de mare dureri de șale
Cred ca mai lucrau mesterii doua ore la ele ,dar pesemne au facut blat cu ideea beneficiarului 😂(s au pisat de râs orcum )de sprijin pe chestii centrifugale …neindicat da’ merge
Bag samă că suntem din județe larg similare în materie de consum carmoolic
De aia si idei si pricepere
Că unde se naște un Celentano … e loc de mai multi
Nu am cum să nu apreciez întreaga epopee, mai ales că mi s-a-ntâmplat și mie, nu numai o dată! Felicitări Iulia și Fritz, sunteți deja eroi ai instalațiilor sanitare! Iulia, ai un talent debordant, iartă-mă dar nu am putut să mă abțin și am râs cu lacrimi la câteva faze! Chapeau!
Păi de ce să te iert, asta a fost și intenția, să ne râdem cu toții 😁
În rest, mulțumesc pentru aprecieri!
Sper că ați verificat mașina de spălat să fie perfect orizontală. Altfel vă reorganizează toată baia. E posedată când începe să stoarcă.😈 Pățit..
Dada, evident, s-a utilizat cu încredere nivela, că asta mai lipsea, să plece dreq la plimbare (eventual cu tot cu blat) la prima spălare.
@Iulia – dacă mașina (sau mașinile, depinde de caz) pleacă cu tot cu blat e bine! Numa să nu plece ele fără blat, iar blatul, de supărare, să se decidă să o ia nițel în jos 😀
Neața! Și eu fac chestii d’astea, acum mai rar dar tot nu mă las, cu proiectu’n mână marele meșter a făcut tot cum a știut și a trebuit să refacă lucrarea, așa că pe banii mei câteodată prefer să „stric” singură 😁 La bucătărie am pățit asta cu blatul, și pentru că nu mai puteam să țin de el la poziția optimă am intrat sub el , așa că vânătăi am avut aproape pe tot corpul vreo două săptămâni de se uitau ciudat colegii sau vecinii că uitasem de unele sau nu se puteau acoperi. Bine că s-a rezolvat. La ultima experiență în baie, că se fisurase o țeavă în perete a trebuit să cumpăr și chiuvetă nu doar mască 🤬 meșterul a aruncat în chiuvetă niște chei/clești dracu știe ce fierătanie că a crăpat în trei iar la mască i-a bușit o ușă, așa că am urcat frumos în mașină și am plecat la shopping.
M-am gândit și eu la un moment dat să mă bag sub el, da mi-a fost frică că n-o să mai pot ieși 🤣
Îmi și imaginam cum va decurge apelul la 112:
– Ăăă, bună seara, știți, puteți trimite pe cineva, nu știu, poate pompierii… Soția mea e blocată în baie, sub blat 🤣
Comentariu beton!14
Doamne ferește, cât de grele sunt mașinile de spălat 😒 Nici nu ma gândesc și la uscător, prefer să înșir rufele prin casă 😆 Iar la instalații e chin mare uneori ca este extrem de incomod aproape orice rahat. Și e nevoie de diverse scule. Totuși, de ce naiba ați avea 4 câini în casa? 🤣 Și de ce nu stătea blatul acela prins de pereți? Când merg mașina și uscătorul, nu sunt ditai vibrațiile? 🤔
Nu știu dacă mașinile, în general, sunt grele, după cum ziceam, cele noi pe care le-am luat chiar aveau o greutate decentă.
Legat de câini, avem 4 pentru mai înainte am avut 3 și apoi am mai luat unul 🤷♀️
Și nu, blatul nu vibrează deloc.
Mie mi se pare ca v-ati descurcat excelent, date fiind condițiile.
Scena cu câinii e demențială! 😁😁😁
Eu mi-i imaginez pe cei 4 ca pe un fel de viței mai mici, deci 4 exemplare din astea în baia aia îngustă e ceva demn de o porție zdravănă de râs. Ceea ce am și comis, mai ales la faza cu exemplarul nr 4, tocmai ce am vărsat cafeaua pe mine. Știu cǎ nu e recomandat să citesc articolul de sâmbătă în preajma cafelei, dar nu mă învăț minte deloc.
În altă ordine de idei, de unde ați luat blatul? Îmi place foarte mult.
Păi cam sunt un fel de viței, doar că nu neapărat mici 🤣
Blatul e luat de la ceva depozit din Bv, dar marca este Egger. Super recomand, am avut și în bucătărie în cealaltă casă, avem tot de la ei și în bucătăria actuală și e bestial, nu se zgârie, nu se pătează dacă pui oale încinse pe el, se curăță super ușor, sunt mega încântată de el. Nu e ieftin, dar merită fiecare bănuț.
Există niște mici platforme pe roți pentru deplasarea obiectelor grele, noi le spunem la mișto Skateboard-uri la firmă. Te ajută să te scoli din pat ușor a doua zi. Și blatul trebuia demontat primul… Dar nu mai rămânea mare lucru de povestit…
Dada, avem și noi 🛹, există și lize, dar baiul e că nu prea ne ajuta nici una din variante, că nu treceau peste praguri și trepte…
Și da, cel mai simplu ar fi fost să dăm jos blatul de tot, dar am zis noi că suntem șmecheri și rezolvăm una-două, ce să ne mai complicăm? 😂
Fix în felul ăsta am pățit când ne-am renovat apartamentul. Cu meșteri, dar meșteri care au zis că ei fac instalația, zugrăveala, gresie/faianță, dar nu cară nimic. Ce era să facem, să angajăm pe cineva doar pentru cărat? Așa că ne ziceau, cu o zi înainte 😆, mâine ne apucăm de x cameră. Așa că seara veneam de pe unde ne mutaserăm
temporar (la mama) și goleam camera respectivă, mutam totul în alte camere. Distracția a fost demontatul, și apoi montatul la loc, al
mobilei. Mai ales unele corpuri… suspendate. Deci să nu ne mirăm acum, după niște ani, de diverse dureri de spate. A, si pe lângă
golit camerele, mai trebuia să și cumparăm și să cărăm materialele de pe listă, multe sub formă de saci de jde kile 🤦
Noi am avut mare baftă când am făcut ceva modificări prin casă (baia buclucașă și bucătăria), că meșterul nostru (instalator la bază, de altfel, dar priceput la toate) ne e amic și ne-a ajutat la absolut tot, inclusiv cărat & co.
Dar îți zic sincer, oricât de nașpa a fost să mutați lucruri dintr-o parte în alta, ați avut baftă că ați avut unde să stați. E horror să locuiești într-o casă în care se renovează. Și cu un copil de nici 2 ani. Acu n-aș mai face-o nici să mă pici cu ceară, aș pleca oriunde, și în curte, în cort 😂
Noroc că nu mai am în plan renovări prea curând. Deși… 🤔🤣
Daca ai fi dat un anunț din timp veneam să dau o mînă de ajutor.
Nu știu cum ați rezolvat pina la final că de la faza cu ciinii am renunțat să continui sa citesc.
Altfel, frumos blat, chiuvetă Dalet, faina amenajarea.
Mulțam de intenție 😁
Îți fac un rezumat scurt: am înfrânt 💪
La noi, firma care livreaza aparatele electrocaznice le si instaleaza. Pe muschii lor.
Dar asta nu inseamna ca nu avem si noi momentul nostru de glorie. Noi avem intre living si bucatarie o usa harmonica. Si de fiecare data cand instalam una noua iese cu peripetii. Prima a instalat-o domnul sot pe vremea cand nu era domnul meu sot. Deci nu stiu. La a doua eram deja impreuna, asa ca imi amintesc procesul. Cadrul de la usa e metalic, asa ca iti trebuie un bor special. Dar si asa se rupe. Deci sigur vreo 3 sau 4 de buna calitate ca sa faci cateva gauri. In sfarsit cu multe peripetii, a instalat usa in vreo 2 zile. Ani mai tarziu, cand am chemat un zugrav sa ne zugraveasca parterul si sa vopseasca tocurile de la usi, a trebuit sa demonram usa cu pricina. Zugravul, intr-un elan de vrednicie, a vopsit marginea de la o lustra de inox, cadrul gri metalic de la calorifer in alb si a astupat gaurile de la cadrul usii atat de bine incat dupa ce am reinstalat usa, am fi putut sa revopsim cadrul cu succes. De ce? Borul pe care il aveam in dotare, nu a reistat si s-a rupt, cauzand si zgarieturi in cadrul usii. Dus la Brico, cumparat un set nou pentru bormasina, dar toate au cedat victorios asa ca am amanat totul pana luni cabd sotul a imprumutat un nou bor de la serviciu si care a rezistat la gaurit. A durat 3 zile sa instalam usa. Acum s-a stricat din nou asa ca am comandat una noua care trebuie si adusa la nivel pentru ca are 10 cm mai mult in lungime. Sta din septembrie in spalatorie, asteptand sa aiba domnul sot chef sa o instaleze. Dureaza, domnul sot e un barbat adevarat 🤣🤣🤣.
🤣🤣🤣🤣🤣
Vorba aia: Hoooo! Am zis că fac, nu e nevoie să mă tot bați la cap la fiecare 6 luni!
Si cand ai planificat o iesire cu familia, vine replica: tocmai azi aveam de gand sa instalez usa🤣🤣🤣.
Perfect timing 😁.
Lasă ca voi ca voi …sunteti profani ,hipsteri draqu ,woke -cum ar veni …( cam ca instructorii mei ,băeț de orași -eu instalam o galerie, sus la patru metri si …
l-am rugat sa se duca sa mi aduca un cap de înfiletare ,a venit copkilu cu un burghiu …bine ca-i sanatos amuia🫢si plecat la engleji unde nu -l fuckte un boss boomer cu d’astea )
Revin ….
Eu am scule bro că …boomăr rău na căcasa de la bunici ,că inștalator ,că lemn metal ,că sudura ,că motocoasăsapălawnmower și tăte alea deci handyman …sadea
Și-mi vin mare mesteri mari calfe si zidari sa-mi edifice mare bucatarie de vară …Căci consoarta …ca orice consoartă de boomer ,bate magazine de mobilă sh -stie ca mi plac peatra lemnu’ si șpațiile mari …
Deci consoarta cumpără mare bucatarie de …lemn natiur ,cu electrocasnice incluse dă lucs – că cum ar fi Miele&co etc patru pe patru metri cinstiți …
Vina e a mea ,căci i am zis cu ochii mei că am văzut o bucatarie …cum se făcea băi Tanțo al’dată …-o cheamă Simona da’ asta i ideea ,că stejar-inox-aplliances ca noi ,cum se faceau odată plm etc
Cum avem bugete separate, banii ei is banii ei dară banii mei is ai noștri -cum se cade si face – a purces femeia si și-a luat-o brusc că așa-i ea …
Balanță balanță ,se uită de treimi de ori la prosoape de hartie pana ia cel mai ieftin daaaa🥹
Da’ cand ia zboruri ,cazări si bucătării îi vine brusc ,nușcum face 🫣
Faina nimic de zis …un singur defect a avut , nesemnificativ dealtfel 😱
…N aveam unde pl-ei sa o punem ,ceea ce s -a tradus ,in final ,printr-un contact sexual nonconsensualizat (viol) cu finalizare asupra unei prime ale mele dintr-un contract mic(nu de la stat 🤫) si a unor ramasite de economii tinute cu dinții la saltea (pentru masaj -in tara aia unde tu n-o sa meri veci MVeule )
Revin …de la …mare firma cu mesteri mari calfe si holoangări si zidarii pwlii niste copkii din sat luati cu zioa …
Asta nu era nimic dar vazand ce daună totală mi au dat la șapă …fundație am concediat onor firma
Firma …fmm de firmă ,ca chiar firmă erea -da unii făcea finisaje la bloace de lucs si alții …făcea fușarăi pe la fraieri …ghici pe care mi i-o trimes mie prietenul meu din copilarie ,mare patriot amu si padrone dă firmă constructivă ,ftlingslf de gherțoi
Beau si amu cafe cu iel 😂da în silă …încet și trist
Și mă ia dracii capului ,era în final de februarie plm si 22 grade soare ,nu prea era nici treabă la joburi că doo aveam si am -oarecum sezoniere …mă ia întreprinderea ,spritu’ ăla că pot etc cum ar veni , de la hormoni lumnină solară naiba știe …
Deci convoc unu ca mine …nici ăla prea teafăr …și se plictisea si ăla ,oarecum ,sa facem noi cu mânurile si capu’ nostru respectiva incintă …
Pe scurt am facut-o si bine chiar …era fundatia turnată ca acolo nu ma bag veci …Da a fost cele mai grele zile din viata mea coa(n)e … pare simplu -ce mare edificiu un paralelipiped din bârne 5 x4 m ,acoperis si lambriu …si usi si fereastra …
Dracci …
Nu-ti zice nimeni ca diferenta de 3 cm la sol iti da vreo 10 cm minim la coamă …joacă-o pe asta ,iar la coamă la 3,5 m sus altă gravitație e la o grindă de 20/20 ,daca o dai jos dupa ce ai pus-o în doi oameni acolo îți vine să te fuckți în ea de viață si de muiere si de bucătăria pwlii si etc …
Bănuiam eu ca va fi greu …dar spatele mânurile ,astea tot ce era in noi ma durea tălpilii etc o saptamana mi a luat sa nu mai plâng … când ma ridicam din pat …când am ajuns la instalatii electrice sanitare ,masina de vase ,cuptior cu rotisor si aburitor +ventilății …parea vis dj
Pe scurt ,a iesit bine ,muierea din dotare e enchantee ,futu-o in aripă că ,in capu ei mic si draguț e cumva ,,opera “ ei , deci hepiuaif anafuri si cristoshi de hepiuaif hepilaif ,aproape bine zic a iesit ,că mereu gasesc cate ceva de corectat etc Daaa ‘ nu mai face fratilii vos’t veci si pururi aventuri d’astea
Chit că amu am loc de toate orgiile culinare (ca astea a 🫢mai rămas )
Nu mai pun mâna pe o bormașină -chiar de ce drac am 10 bormașini 😂,?! pe un circular pe o scandura nu choaee , fiecare pă partea lui de amu’ joacă
Nu stiu cine drq citeste elucubratiile astea pana la capat , dar daca ai ajuns aici esti mare cetitorule
Stiu ca e greu de citit am un narativ complex spre tâmpit cunosc …grea meserie scrisu’ ăsta
Nu mai daț cu petre
PS.Voi chiar aveti patru câini 😱?!
Bă, recunosc, ușor de citit n-a fost, dar am înfrânt! 🤣🤣🤣
La noi, întru evitarea discuțiilor și eliminarea necesității de a mai reaminti acest aspect, pe o poliță din sufragerie tronează un frumos tablouaș pe care fix asta scrie: happy wife, happy life 😂
Ps: nu, de fapt nu avem câini deloc, am eu imaginație bogată 🤣
Bă am (avem ) si eu -juma de an pe an- cat are fie -mea break de la job -e mai greu de explicat- un nepot de câne o scumpete de rablador ciocolatiu
Da’ e full job cu el cam … noroc ca stam in regim hibrid vara țară iarna bloc si el prinde mai mult outdoor season
Da vet ,da mai raceste ,mai bubite mai kăkărău , da mai fura si inghite ciorapi -e la a treia tură de din astea ,mai își suceste o labutza la joacă cu alti câni da pensiuni de catei da cate si mai câte
Asta cu 1 (unu) bucată câine pre cari câne îl iubim nespus …
Cum o fi cu patru ?!
bre, Dorrele, io citii tăt-tăt, da’ de un’ știi mata că-s gras/mare?
@Dorel, ar trebui sa și vezi câinii. Lasă că sunt 4, dar sunt…cum sa zic…dacă vrea să iasă cu ei in oraș și să o aștepte in fata magazinului, ar trebui să îl lase pe fiecare pe un loc de parcare. Sa zic că sunt cât vițeii ar însemna să mă refer la niste viței micuți, așa.
@Mircea, 🤣🤣🤣🤣🤣
De aia nici nu-i scoatem pe toți deodată în oraș, ci numai 2 câte 2 și alternativ – în zilele cu soț pe unii, în zilele fără, pe ăilalți, că altfel ne rup taxele de parcare!
Citeam și mă gândeam ce bine că magazinul de unde am cumpărat tot asigură transportul, montajul și reciclarea. Adică, te salvează de la multe, că de reciclat un frigider, de exemplu, nu mi se pare simplu deloc.
Să știi că nu știu cum e prin alte părți, dar la noi a mers super partea cu scăpatul de cele vechi: pus mâna pe internet, căutat firmă care preia DEEE, sunat, a doua zi au venit băieții, eu am arătat cu degetul ce e de luat, au încărcat în mașină și adio și-un praz verde.
Ba chiar a mai profitat și o vecină, care i-a văzut când încărcau de la noi și i-a întrebat dacă nu se duc și la ea, s-o scape de un frigider vechi, și tare bucuroasă a fost că a rezolvat.
Am ras cu zgomote și muci. Mai ales când povesteai de câini. Da, cred că toți avem astfel de povestiri, toți ne-am simțit jmecheri și pricepuți măcar odată în viață, dar nu toți avem talentul tau la povestit. Am schimbat și noi mașina de spălat de curând. Spatiu mic, a fost un deliciu. Am avut însă inspirația sa chem un vecin care ne-a ajutat. Mă rog, corect spus cred că ar fi că noi l-am ajutat pe el. Când nu l-am încurcat. Dar, măcar, nu a trebuit să cărăm nimic. Am dat mașina veche la buy-back și au cărat băieții. Și mașina nouă, și cea veche. 4 etaje 😂😂😂😂😂. Noi ne-am delectat numai cu demontatul/montatul/mutatul prin casă
Am râs cu muci. Îți foarte mulțumesc și pentru pățania de azi!
Vaaai, am murit 😅😅 Multumim pt inca o poveste savuroasa!
Off topic: frumoasa baia voastra! 🙂
Am rămas pe gânduri și îmi imaginez: întâi îți urez o primăvară frumoasă și toate cele bune,apoi mă gândesc că un meseriaș nu-ți trebuia,ci doi să vă ajute , să nu simțiți greutatea aparatelor (fiindcă uscătorul e mai greu decât mașina de spălat,părerea mea) iar al treilea,de ce nu ați scos aparatele vechi mai întâi, că poate curierul-cărăușul v-ar fi ajutat și cu cele vechi de scos din casă efectiv și cu adus in baie pe cele două noi.
Iar pentru cine spune dar nu până la capăt: când le comanzi și le aduce la ușă,te întreabă dacă vrei și instalarea lor ,caz în care plătești gras o montare ,de parcă ți-ar pune țevi și robinete de siguranță noi.Deci nu ar fi fost degeaba, scăpai dragă Iulia de dureri de șale pe vreo 500 de lei minim la două obiecte,vezi eMag ce preț are.